Fenix LD20 Q5

Napřed zmíním specifikaci jak udává výrobce na svých stránkách:

FENIX Flashlight LD20 Q5 180Lumen
FENIX Flashlight LD20 Q5
 • Turbo režim: 180 lumenů (2 hodiny) -> Strobe (zábleskový režim).
 • Základní režim: 9 lumenů (71 hodin) -> 47 lumenů (13 hodin) -> 94 lumenů (5 hodiny) -> SOS signál.
 • Základní a turbo režim se volí otočením reflektoru, mezi jednotlivými podrežimy se přepíná namáčknutím tlačítka (patentováno).
 • Je použita prémiová výkonná LED Cree XR-E Q5 (107lm při 350mA) s životností 50000 hodin.
 • Inovovaný reflektor pro lepší dosvit.
 • Digitálně regulováno pro konstantní jas.
 • Ochrana proti opačnému vložení baterií.
 • Používá dvě tužkové baterie (typ AA – alkalické, lithiové či dobíjecí NiMH).
 • Vodotěsná dle standardu IPX-8 (testováno pod vodou v hloubce 1,8 metru po dobu 30 minut).
 • Odolný povrch – Type III hard anodized a tvrzená ultra čistá skleněná čočka s antireflexním povrchem.
 • Lichoběžníkové závity se zvýšenou odolností vůči opotřebení.
 • Vyrobeno z leteckého tvrzeného hliníku, speciální protikutálecí design.
 • Odnímatelná spona s titanovou povrchovou úpravou.
 • Rozměry 15,0cm (délka) x 2,15cm (průměr).
 • Váha 60 gramů bez baterie.
 • Schopná samostatně stát na plochém místě a sloužit jako svíčka.

Já k této svítilně ještě mam difuzér a držák na kolo, takže taky přidám jestli je užitečné je pořizovat.

Svítilny výrobce Fenix patřím k těm profesionálním a tím pádem i dražším, cena při koupi byla asi 1200,- Kč, což není vůbec málo. Za tu cenu však můžete očekávat robustní a vodotěsnou konstrukci a vysoký světelný výkon s dostatečnou výdrží. Zároveň v balení je také pouzdro, spona, náhradní O kroužky a náhradní kryt vypínače. Náhradní díly beru jako velké plus, protože tyhle věci se určitě opotřebují a budou potřebovat časem výměnu.

Tělo svítilny je eloxovaného černého hliníku, takže pevnost a tuhost je zajištěna, zároveň by mělo vydržet nějaký ten škrábanec. Se dvěma AA nabíjecími akumulátory je váha přijatelná, ale na nošení v kapse kalhot nebo bundy to není. Ideální je zavěšení na opasek nebo do batohu, tam se její váha ztratí. Povrch je vroubkovaný, nehrozí proto vyklouznutí z ruky. Při provozu se tělo nijak nezahřívá jak u některých svítilen občas může být. Tlačítko na konci svítilny je z gumového plastu, spínač funguje na namáčknutí a je mírně zapuštěn do těla aby se dala svítilna postavit jako svíčka. Svítilna by měla vydržet pod vodou. Zkoušel jsem jen umyvadlo a ve vodě bez problému svítila.

Jak je udáno ve specifikaci, mezi dvěma hlavními režimy se přepíná pomocí otočení reflektoru. Pod-režimy a zapínání/vypínání se ovládá pomocí tlačítka. Tlačítko je trochu tužší, takže nehrozí náhodné zapnutí, ale zase má jistý stisk. Můžete si posvítit i namáčknutím. Svítilna má celkem 6 režimů, 2 s maximálním výkonem a 4 pro menší výkony. Maximální výkon je opravdu velký, ale rychle žere baterky a neměl by se provozovat dlouho kvůli zahřívání diody a její poškození. Osobně ho používám jen na krátkodobé přisvícení do dálky. Stroboskop režim je sice pěkný ale jinak ho nepoužívám, pro mě tedy zbytečný. Nejvíc používám nejslabší režim, který bohatě stačí pro osvětlen na cestu před sebou při chůzi. Na osvětlení místností se hodí střední výkon a na kolo mi stačí vysoký výkon. SOS režim snad potřebovat nebudu. Délka provozu záleží na režimu, kvalitě a kapacitě baterií. Zatím jsem neměl problém s tím, aby přestala svítit kvůli slabým bateriím. Při slabých bateriích totiž sníží svit a tím pádem vím, že je potřeba baterky vyměnit. Já používám nabíjecí, takže pokud jedu někam nebo vím že ji budu potřebovat, tak si baterie dobiji.

Světelný kužel není ostře ohraničený, středový kruh má největší svítivost a kolem něj je pak větší s malou svítivostí. Světlo je klasické pro LED diody, bílé, pravidelné a ostré. Žádné měření jsem neprováděl, na webu jich je spousty, například zde je jedno na www.light-reviews.com.

Při použití difuzéru se dá použít jako svíčka. Difuzér se nasadí na reflektor, zapne se svítilna, postaví na zadní část s vypínačem a osvětluje místnost. Osvětlený je strop a horní část místnosti. Pokud strop není bílý tak se moc nechytá a je lepší ji někam pověsit. Pokud pořádáte nějakou karetní sešlosti nebo se slezete u deskové hry nebo jen tak popíjíte a potřebujete vidět na stůl případně na zem, je lepší ji zavěsit ne postavit na stůl.

Na kolo mám sice klasické přidělávací přední 3 LEDkové světlo , ale raději používám tuhle svítilnu s držákem na kolo, protože dosvítí dál. Držák je pevný, takže ani na českých kostkách svítilna drží a svítí dopředu přede mě.  Další výhodou pro mě ale je to, že do ní dám jen 2 AA akumulátory a ne 3 AAA baterie jako to bývá u předních světel na kolo.

Závěrem moje krátké hodnocení. Svítilna něco fyzicky vydrží, světelný výkon je ideální, výdrž je dostatečně dlouhá i na 2 AA akumulátory. 6 režimů je dost, ale ne všechny kdy vůbec využijete. Cena je celkem vysoká a kdo si podobné LED svítilny nevyzkoušel asi nepochopí proč něco takového kupovat když „podobné LED svítilny“ koupí za 50-100 Kč někde na stánku nebo v supermarketu.

Fenix LD20 Q5
Plusy Minusy
+ konstrukce
+ výkon
+ délka běhu na AA baterie
+ příslušenství
– cena

 

Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


Upozornění - Můžete použít tytoHTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>