Archiv podle kategorií: Recenze

TrustFire S-A2

Specifikace ze stránek prodejce

TrustFire SA2

 • LED dioda bílá Cree XPC-WC Q5
 • 3 režimy, Hi > Lo > Fast Strobe
 • Maximální 200 Lumenů při 1300 mA
 • Výdrž 50 minut
 • Hladký hliníkový reflektor
 • Napájení 1x 14500 nebo 1x AA bateri
 • Vyrobeno z leteckého tvrzeného hliníku
 • Poutko na ruku
 • Stojí jako svíčka
 • Rozměry 9.6 cm x 2.1 cm x 2.1 cm
 • Váha 49g bez baterií

Po dobrých zkušenostech s LED svítilnou Fenix a špatných z různých baterek za pár desetikorun ať už s ledkami, žarovkami všeho druhu jsem se rozhodl pořídit si nějakou malou LED svítilnu na jednu AA baterku do kapsy. Po pohledu na ceny malých značkových svítilnách u nás a přečtení pár recenzí a diskuzí jsem se poohlédnul po něčem od soudruhu z Číny. Cena u nás se totiž pohybuje mezi 800-1200 Kč, kdežto v daleké Asii mezi10-15$ (180-270 Kč). Pokud si člověk vybere svítilnu s nějakou Cree diodou a hliníkovým tělem, projde pár čínských zásilkových serverů, přečte jejich hodnocení, případně projde diskuze, má skoro 100% jistotu že mu dojde co očekává.

Já jsem si nakonec vybíral a vybral na dealextreme. Hledal jsem LED svítilnu s Cree diodou, Alu konstrukcí podobnou jako značkové svítilny, na 1x AA, dostatečná svítivost, dost pozitivních hodnocení/diskuzí, cena mezi 10-15$. Nakonec jsem si vybral TrustFire S-A2 tou dobou za 12.70$ a poštovné zdarma (poštovné z Číny nebo Honk-Kongu nechápu). Po 4 týdnech čekání nakonec došla (už jsem nedoufal že by někdy došla).

Už na první pohled nebo spíš omak jde poznat kde se šetřilo. Tělo je vyrobeno z černě eloxovaného hliníku s drážkami, které jsou ale celkem ostré a nějaké to poškrábání nebo vytahání pár nití z oblečení by se mohlo stát. Při rozdělávaní a našroubování zadního dílu se ozývalo vrzání jak o sebe třely závity. Tohle se dá naštěstí vyřešit nanesením nějakého oleje. Při použití AA baterie se musí dost dotáhnout, aby byl kontakt. Kontakty uvnitř vypadají že něco vydrží, někteří na diskuzích doporučovali napájet  trochu cínu pro lepší kontakt a menší opotřebení. Na předním i zadním závitu jsou O kroužky, tak nějaká vlhkost by tomu neměla vadit. Přední sklíčko drží pevně, není jen tak nasazené. Dodávané poutko na zavěšení na ruku je sice u těla tenčí, ale svoji práci by mělo zvládnout.

Tahle svítilna má 3 režimy což bohatě stačí. Ovládaní je pomocí zadního zapuštěného tlačítka. Sepnutí se provede až pří vracení tlačítka, tedy svícení namáčknutím není možné. Režimy se přepínají klasicky namáčknutím, po zapnutí se začíná největším výkonem. Lo režim je tak do tmy na svícení před sebe na chůzi. Stoboskop režim nepoužívám, ale funguje bez problému.

Co se týče svítivosti a provozních vlastností budu porovnávat s Fenix LD20 Q5. Při použití AA dobíjecích baterií Sanyo 2500mA je maximální svítivost TrustFire S-A2 asi úrovni středního (47 lumenů) výkonu Fenixu, což má k spefikaci hodně daleko. Pokud bych použil lepší baterii tak bych se dostal asi na Hi úroveň Fenixu (cca 100 lumenů). Na svítilnu na jednu AA baterii to není špatné, ale když se papírově udává 2x tolik tak je to  zarážející. Při Lo modu je to spíš na plašení netopýrů nebo do úplné tmy, dá se to téměř porovnávat s Lo úrovní Fenixe (9 lumenů). Světelný kužel je srovnatelný s Fenixem, středně široké intenzivní ohnisko, které plynule přechází do halo. Kužel je hladký bez artefaktů. Výdrž je kupodivu shodná s udávanou výrobcem, asi 45 minut.

Při použití jsem se setkal se dvěma vlastnostmi, které nejsou zrovna příjemné. Ta první se dá přisoudit PWM regulaci proudu do LED diody. Při Lo režimu nebo stroboskopu se ozývá z hlavy tichý slyšitelný pískot, který na konci asi v prostoru pružiny kontaktu rezonuje na nižší frekvenci. Při Hi režimu se pro změnu zase po několik minutách, pokud držíte celou svítilnu v ruce, začne zahřívat.

A je tu závěr a moje ohodnocení svítilny. Prvně TrustFire S-A2 je klasický zástupce levných a přesto kvalitních svítilen z Číny postavených na celosvětově známých a kvalitních Cree LED diodách. Za cenu kolem250 Kč u nás  nic lepšího neseženete a opravdu při poměru cena/výkon je to jednoznačná koupě. Kvalita konstrukce je dobrá, ale není precizní jak u drahých značek. Při prvním vkládaní baterii doporučuji promazat závity a O-kroužky. Funkce jsou dostatečné a svítivost s výdrží jsou dobré, jen ta papírová hodnota udávaná výrobcem diody je nereálná a klamavá. Vytkl bych ještě pískání při režimech s omezováním výkonu. Svítilna je ideální pomocník do kapsy, kdo ji koupí, neprohloupí.

TrustFire S-A2
Plusy Minusy
+ cena !!!
+ délka běhu na AA baterii
+ velikost, hmotnost
+/- výkon
– pískáni při Lo režimu
– papírově udávaný výkon

Fenix LD20 Q5

Napřed zmíním specifikaci jak udává výrobce na svých stránkách:

FENIX Flashlight LD20 Q5 180Lumen
FENIX Flashlight LD20 Q5
 • Turbo režim: 180 lumenů (2 hodiny) -> Strobe (zábleskový režim).
 • Základní režim: 9 lumenů (71 hodin) -> 47 lumenů (13 hodin) -> 94 lumenů (5 hodiny) -> SOS signál.
 • Základní a turbo režim se volí otočením reflektoru, mezi jednotlivými podrežimy se přepíná namáčknutím tlačítka (patentováno).
 • Je použita prémiová výkonná LED Cree XR-E Q5 (107lm při 350mA) s životností 50000 hodin.
 • Inovovaný reflektor pro lepší dosvit.
 • Digitálně regulováno pro konstantní jas.
 • Ochrana proti opačnému vložení baterií.
 • Používá dvě tužkové baterie (typ AA – alkalické, lithiové či dobíjecí NiMH).
 • Vodotěsná dle standardu IPX-8 (testováno pod vodou v hloubce 1,8 metru po dobu 30 minut).
 • Odolný povrch – Type III hard anodized a tvrzená ultra čistá skleněná čočka s antireflexním povrchem.
 • Lichoběžníkové závity se zvýšenou odolností vůči opotřebení.
 • Vyrobeno z leteckého tvrzeného hliníku, speciální protikutálecí design.
 • Odnímatelná spona s titanovou povrchovou úpravou.
 • Rozměry 15,0cm (délka) x 2,15cm (průměr).
 • Váha 60 gramů bez baterie.
 • Schopná samostatně stát na plochém místě a sloužit jako svíčka.

Já k této svítilně ještě mam difuzér a držák na kolo, takže taky přidám jestli je užitečné je pořizovat.

Svítilny výrobce Fenix patřím k těm profesionálním a tím pádem i dražším, cena při koupi byla asi 1200,- Kč, což není vůbec málo. Za tu cenu však můžete očekávat robustní a vodotěsnou konstrukci a vysoký světelný výkon s dostatečnou výdrží. Zároveň v balení je také pouzdro, spona, náhradní O kroužky a náhradní kryt vypínače. Náhradní díly beru jako velké plus, protože tyhle věci se určitě opotřebují a budou potřebovat časem výměnu.

Tělo svítilny je eloxovaného černého hliníku, takže pevnost a tuhost je zajištěna, zároveň by mělo vydržet nějaký ten škrábanec. Se dvěma AA nabíjecími akumulátory je váha přijatelná, ale na nošení v kapse kalhot nebo bundy to není. Ideální je zavěšení na opasek nebo do batohu, tam se její váha ztratí. Povrch je vroubkovaný, nehrozí proto vyklouznutí z ruky. Při provozu se tělo nijak nezahřívá jak u některých svítilen občas může být. Tlačítko na konci svítilny je z gumového plastu, spínač funguje na namáčknutí a je mírně zapuštěn do těla aby se dala svítilna postavit jako svíčka. Svítilna by měla vydržet pod vodou. Zkoušel jsem jen umyvadlo a ve vodě bez problému svítila.

Jak je udáno ve specifikaci, mezi dvěma hlavními režimy se přepíná pomocí otočení reflektoru. Pod-režimy a zapínání/vypínání se ovládá pomocí tlačítka. Tlačítko je trochu tužší, takže nehrozí náhodné zapnutí, ale zase má jistý stisk. Můžete si posvítit i namáčknutím. Svítilna má celkem 6 režimů, 2 s maximálním výkonem a 4 pro menší výkony. Maximální výkon je opravdu velký, ale rychle žere baterky a neměl by se provozovat dlouho kvůli zahřívání diody a její poškození. Osobně ho používám jen na krátkodobé přisvícení do dálky. Stroboskop režim je sice pěkný ale jinak ho nepoužívám, pro mě tedy zbytečný. Nejvíc používám nejslabší režim, který bohatě stačí pro osvětlen na cestu před sebou při chůzi. Na osvětlení místností se hodí střední výkon a na kolo mi stačí vysoký výkon. SOS režim snad potřebovat nebudu. Délka provozu záleží na režimu, kvalitě a kapacitě baterií. Zatím jsem neměl problém s tím, aby přestala svítit kvůli slabým bateriím. Při slabých bateriích totiž sníží svit a tím pádem vím, že je potřeba baterky vyměnit. Já používám nabíjecí, takže pokud jedu někam nebo vím že ji budu potřebovat, tak si baterie dobiji.

Světelný kužel není ostře ohraničený, středový kruh má největší svítivost a kolem něj je pak větší s malou svítivostí. Světlo je klasické pro LED diody, bílé, pravidelné a ostré. Žádné měření jsem neprováděl, na webu jich je spousty, například zde je jedno na www.light-reviews.com.

Při použití difuzéru se dá použít jako svíčka. Difuzér se nasadí na reflektor, zapne se svítilna, postaví na zadní část s vypínačem a osvětluje místnost. Osvětlený je strop a horní část místnosti. Pokud strop není bílý tak se moc nechytá a je lepší ji někam pověsit. Pokud pořádáte nějakou karetní sešlosti nebo se slezete u deskové hry nebo jen tak popíjíte a potřebujete vidět na stůl případně na zem, je lepší ji zavěsit ne postavit na stůl.

Na kolo mám sice klasické přidělávací přední 3 LEDkové světlo , ale raději používám tuhle svítilnu s držákem na kolo, protože dosvítí dál. Držák je pevný, takže ani na českých kostkách svítilna drží a svítí dopředu přede mě.  Další výhodou pro mě ale je to, že do ní dám jen 2 AA akumulátory a ne 3 AAA baterie jako to bývá u předních světel na kolo.

Závěrem moje krátké hodnocení. Svítilna něco fyzicky vydrží, světelný výkon je ideální, výdrž je dostatečně dlouhá i na 2 AA akumulátory. 6 režimů je dost, ale ne všechny kdy vůbec využijete. Cena je celkem vysoká a kdo si podobné LED svítilny nevyzkoušel asi nepochopí proč něco takového kupovat když „podobné LED svítilny“ koupí za 50-100 Kč někde na stánku nebo v supermarketu.

Fenix LD20 Q5
Plusy Minusy
+ konstrukce
+ výkon
+ délka běhu na AA baterie
+ příslušenství
– cena

 

Chenbro ES34169 Mini-ITX jako NAS server

Zamyšlení nad NAS serverem

V dnešní době není nic neobvyklého mít doma malý NAS server. Vynechám důvody proč, na toto téma už bylo napsáno dost.
Když už člověk ví co od něj požaduje, má možnost si vybrat z nabízených hotových NAS severů nebo si postavit svůj.

 1. Hotové servery – Maji výhodu v jednoduchosti, funkčnosti, podpoře a spolehlivosti. Nevýhodami jsou pak cena, možnost omezených úprav funkčnosti a často i výkon u levnějších typů.
 2. Postavený server – Splňuje individuální představu, nutná však znalost HW a SW.

Pokud chcete mít 1-2 diskový server, raději doporučuji již nějaký hotový od firem jako NetGear, QNAP(UMAX), Synology případne D-Link nebo ZyXEL.

Deska Gigabite GA-D525T-UD

Deska Gigabite GA-D525T-UD

Když už mi přestal stačit NAS server ReadyNAS DUO a po zhlédnutí ceny nového a lepšího jsem se rozhodl raději si postavit vlastní. Chtěl jsem mít 4 hot-swap disky, malou skříň, malou spotřebu, výkon systému aby využil gigabitovou síť a zvládal víc služeb zároveň. Jako motor jsem si vybral Intel Atom ze série D5xx, který tiká ve většině nových domácích NAS serverů známých výrobců. Moje volba byla Gigabyte GA-D525T-UD a do ní jsem dal 2GB DDR3 paměti. Jako systémový disk jsem použil 2GB CF kartu, kterou jsem zapojil přes redukci do PATA.

Komponenty v serveru:

 • GA-D525T-UD – Intel NM10, Intel Atom dual-core D525 (1.8 GHz), 1x PCI, 2x DDR3, 1x IDE, 4x SATA, 1x Gb LAN, audio 5.1
 • Kingston 2GB 1333MHz DDR3 CL9 DIMM
 • Dual CF to 40-pin 3.5″ IDE Adapter
 • 2GB CF A-Data 133x
 • SAMSUNG EcoGreen F3 1000GB, 5400 ot (4x in RAID5)

Nakonec jako nejsložitější se ukázalo vybrat bednu kam to všechno dát. Požadavky byly na možnost dát 4 disky v hot-swap tray, u nás dostupná, efektivní napájení (případně bez), rozumná velikost mini-ITX a přijatelné chlazení. Na výběr jich opravdu nebylo mnoho, nakonec vyhověla jen jedna jediná – Chenbro ES34169.

Chenbro ES34169

Chenbro ES34169

Její hlavní vlastnosti jsou:

 • Zabudovaný 120W Open Frame PSU bez 80Plus certifikace
 • Malé rozměry s 4-Hotswap 3.5″ SAS/SATA HDD
 • Vyjímatelný MB tray pro jednodušší montáž
 • 1x LP PCI slot
 • Čtečka karet pro většinou karet kromě CF
 • 2 USB porty ve předu
 • Místo pro jeden 2.5″ SAS/SATA HDD
 • Rámeček pro slim optickou mechaniku
 • 2 zabudované 70mm ventilátory vzadu
 • Místo pro 1 60mm ventilátor ve předu

A teď menší recenze této skříně a moje zkušeností s ní.

Balení

Skříň přišla v kartónové krabici, kde byla zabalena v měkkém obalu a uložena v pěnových vystýlkách, takže se nemusíte bát poškození. Pak tam najdete ještě jednu kartónovou krabičku s napájecí šňůrou a druhou s rámečkem a redukcí pro slim mechaniku. V samotné skříni pak jsou ještě dva sáčky se všemi potřebnými šroubky pro MB a disky, dále pak klíčky pro zamčení skříně.

Vzhled

Fotky této skříně dají dobrou představu jak vypadá ve skutečnosti. Skříň je celá z 0,7 mm SECC plechu a z vnějšku jsou přidělány plasty.

Začnu nejprve zevnějškem. Celý vnějšek skříně je z různých plastů, ale naštěstí nevypadají lacině. Sedí pevně a nemusíte se bát, že je promáčknete. Čelo skříně je z černého plastu a má dvířka z průhledného tmavého plastu. Dvířka jdou otevřít o 90°, v zavřeném stavu je drží magnety a lze je zamknout díky zámku a klíči. Celá levá půlka čela je vyhrazena pro 4 hot-swap disky v šuplících. Na druhé půlce je pak čtečka karet, místo pro optickou mechaniku, 2 USB porty, místo pro IRD čidlo, mnoho indikační led, průduch pro ventilátor a tlačítka pro zapnutí, reset a mute tlačítko. Je tam tedy vše důležité a například indikační diody ani vše nevyužijete.

Zezadu je jen síťový konektor, 2 ventilátory, díra pro Kensington zámek, oko na zámek proti rozděláni a výčnělek pro uchycení případné PCI karty.

Bočnice, spodek a vršek je z šedého metalízu napodobujícího plastu připevněného na plech, který je perforován pro lepší chlazení. Bohužel otvory v plechu a v plastových dílech na sebe nenavazují a navíc jsou hrany mřížek dost ostré. To má za následek horší průtok vzduchu a případné zvetšení hluku. Dost mě mrzí toto konstrukční řešení. Plasty jsou tlusté, těžké, nedají se oddělat. Mnohem lepší by bylo nechat jen plech s nějakým černým matným nástřikem (jako třeba ReadyNAS DUO). Skříň by byla lehčí, lépe chladila, lépe vypadala a myslím že i výrobně jednoduší a levnější.

Vnitřek skříně je rozdělen svisle na dvě části, jednu diskovou se zdrojem a druhou pro MB, 2.5″ disk a optickou mechaniku. Pokud odděláte bočnici, která je jištěna jedním šroubem, dostanete se k části s MB. Některé plechy mají ostré hrany, občas dokonce někde čnělo kus plechu nebo plastu z obrábění. Naštěstí vše vyselo jen na vlásku, takže po doteku to hned upadlo. Trochu to na mě zapůsobilo jako skříň od Eurocase. Deska kde je umístěn MB lze odšroubovat a vydělat pro lepší montáž. Všechny napájecí a SATA kabely jsou pak vedeny otvorem nad deskou, zbytek lze pak vidět na fotce. Po oddělaní desky pro MB se dostanete do zadní části, kde je backplane pro disky, zdroj a ventilátory. A tady je kámen úrazu, jelikož jsou oba ventilátory u zdroje, chladí se jen disky a zdroj, pro MB zbývá jen případný malý 600mm větráček vepředu a díry ve skříni.

Tolik ke vzhledu a teď zapojení

Montáž a zapojení desky je bezproblémová, deska se přichytí 4 šroubky, zapojí napájecí kabely a ostatní potřebné kabely. Pokud chcete použít nějakou desku s velkým pasivem nebo nějaký výkonnější CPU který potřebuje lepší chladič, musíte si dát pozor na výšku chladiče! Mám však výtky ke kabelům. Dva SATA kabely jsou tak dlouhé, že je problém je nějak uspořádat i kdyby byli zapojené až ve spodním rohu desky. USB kabel od čtečky karet má ještě nějakou zbytečnou odbočku jakoby na druhou čtečku karet, tu jsem odstranil. Jako jediná možnost napájení něčeho dalšího je pouze Molex konektor. Pokud do něj zapojíte dodávanou redukci, máte jedno SATA napájení a jedno „floppy“ napájení. Tedy nemáte možnost zapojit např. DVD mechaniku a interní 2.5″ disk zároveň. Jelikož jsem použil CF jako systémový disk, stačilo mi k tomu ono „floppy“ napájení a SATA pro DVD mechaniku.
Ovšem největší mínus mají 3-pinové kabely k ventilátorům. Ty jsou tak krátké, že dosáhnou jen k hornímu kraji desky a můžou být tak bez úprav zapojené jen k odbočkám z Molex konektoru.

Montáž disků je jednoduchá. Vytáhne se rámeček, vycvakne záslepka, namontuje disk, zasune a hotovo. A to vše i za chodu.

Provoz

Po zapnutí se roztočí oba ventilátory (pokud máte oba zapojené) na plné otáčky a tak běží celou dobu, nemají žádnou regulaci. Vyfukovaný vzduch je vlažný, tedy žádný problém s přehříváním. Upravil jsem napájení ventilátorů tak, že jsem u jejich napájení nechal připojenou +12V větev a přepojil zem na +5V, tím jsem dostal napájecí napětí 7V. Ventilátory se točí pomaleji, větrání je však stále dostatečné, nemají problém se startem a hluk se mnohonásobně snížil. Problém však může být s přehříváním MB s CPU. Jak už jsem psal, zde není žádný tah a celé chlazení zajišťuje jen vzduch nasávaný z bočnice pom0ci ventilátoru na CPU pokud nějaký má. V mém případě při použití Atomu D525 bylo 30°C při zavřené a 20°C při otevřené, rozdíl tedy 10°C. Tahle teplota je uspokojivá, ještě zkusím předělat větráček aby foukal ze spod (případně i vyměnit za větší s menšími otáčkami).

Hlučnost skříně jako celku je však velká. Disky nejde díky dobrému uchycení slyšet, větráček na CPU taky ne, ale systémové ventilátory opravdu řvou. Problém je pravě v tom, že nejsou regulované. Problém se dá vyřešit zapojením do MB do 3-pinových konektorů pro ventilátory s regulací. Ale ouha, kabely jsou krátké, jak už jsem psal. Takže nezbývá než si udělat prodlužku, případně vysunout panel s MB a protáhnout kabely jinudy. V mém případě, kde mám na MB pouze jeden „system fan“, to budu řešit zapojením obou ventilátorů do série přes prodlužku a napojení čidla otáček na jeden z ventilátorů.

U každého disku je led indikující zda je vložen disk a jestli se k němu právě přistupuje. Vše je vidět i přes zavřená dvířka, ale zároveň neruší.

Hodnocení

Je čas hodnocení a vyjádření dojmů ze skříně. Tahle skříň je mířena na to být 4 diskový NAS server a tímto směrem se ubírá. Má všechny funkce co by měla mít, je robustní, serverový hot-swap tray, dostatečný zdroj. Další vychytávky jako čtečka karet, slot pro slim mechaniku, možnost interního 2.5″ disku, vyjímatelný tray pro MB, dodávané se všemi potřebnými kabely a šroubky, integrovaný zdroj se mi taky líbí. Tato skříň je druhou generaci této koncepce od Chenbra, ale i tak zůstává několik chyb a záporů. Pro mě nepochopitelné oplastování, které zvyšuje hmotnost, snižuje chlazení a podle mě i vzhledově je horší. Zpracování je ve stylu co nejvíc za co nejnižší náklady. Další věc co mi vadí je zapojení osazených ventilátorů, chybějící regulace (dá se vyřešit změnou napájecího napětí nebo připojením na desky do regulovatelného FAN/SYS konektoru) nebo alespoň delší kabely.

Na závěr ještě zbývá cena, ta byla v době psaní článku cca 3800 Kč s DPH (za tyhle peníze jsem pořídil komplet vnitřek). Za to co tato skříň nabízí bych znovu tu částku nedal, ty mínusy mi dost vadí. Cenu tím pádem považuji ze neadekvátní, uvažovat by se dalo pokud by byla kolem 3000 Kč.

Skříň Chenbro ES34169
Plusy Minusy
+ 4 Hot-swap HDD
+ pevná konstrukce
+ integrovaný zdroj
+ dodávané příslušenství
– umělohmotné obložení
– hlučné ventilátory při 12V
– délka některých kabelů
– cena