Archiv podle kategorií: LED svitilny

TrustFire S-A2

Specifikace ze stránek prodejce

TrustFire SA2

 • LED dioda bílá Cree XPC-WC Q5
 • 3 režimy, Hi > Lo > Fast Strobe
 • Maximální 200 Lumenů při 1300 mA
 • Výdrž 50 minut
 • Hladký hliníkový reflektor
 • Napájení 1x 14500 nebo 1x AA bateri
 • Vyrobeno z leteckého tvrzeného hliníku
 • Poutko na ruku
 • Stojí jako svíčka
 • Rozměry 9.6 cm x 2.1 cm x 2.1 cm
 • Váha 49g bez baterií

Po dobrých zkušenostech s LED svítilnou Fenix a špatných z různých baterek za pár desetikorun ať už s ledkami, žarovkami všeho druhu jsem se rozhodl pořídit si nějakou malou LED svítilnu na jednu AA baterku do kapsy. Po pohledu na ceny malých značkových svítilnách u nás a přečtení pár recenzí a diskuzí jsem se poohlédnul po něčem od soudruhu z Číny. Cena u nás se totiž pohybuje mezi 800-1200 Kč, kdežto v daleké Asii mezi10-15$ (180-270 Kč). Pokud si člověk vybere svítilnu s nějakou Cree diodou a hliníkovým tělem, projde pár čínských zásilkových serverů, přečte jejich hodnocení, případně projde diskuze, má skoro 100% jistotu že mu dojde co očekává.

Já jsem si nakonec vybíral a vybral na dealextreme. Hledal jsem LED svítilnu s Cree diodou, Alu konstrukcí podobnou jako značkové svítilny, na 1x AA, dostatečná svítivost, dost pozitivních hodnocení/diskuzí, cena mezi 10-15$. Nakonec jsem si vybral TrustFire S-A2 tou dobou za 12.70$ a poštovné zdarma (poštovné z Číny nebo Honk-Kongu nechápu). Po 4 týdnech čekání nakonec došla (už jsem nedoufal že by někdy došla).

Už na první pohled nebo spíš omak jde poznat kde se šetřilo. Tělo je vyrobeno z černě eloxovaného hliníku s drážkami, které jsou ale celkem ostré a nějaké to poškrábání nebo vytahání pár nití z oblečení by se mohlo stát. Při rozdělávaní a našroubování zadního dílu se ozývalo vrzání jak o sebe třely závity. Tohle se dá naštěstí vyřešit nanesením nějakého oleje. Při použití AA baterie se musí dost dotáhnout, aby byl kontakt. Kontakty uvnitř vypadají že něco vydrží, někteří na diskuzích doporučovali napájet  trochu cínu pro lepší kontakt a menší opotřebení. Na předním i zadním závitu jsou O kroužky, tak nějaká vlhkost by tomu neměla vadit. Přední sklíčko drží pevně, není jen tak nasazené. Dodávané poutko na zavěšení na ruku je sice u těla tenčí, ale svoji práci by mělo zvládnout.

Tahle svítilna má 3 režimy což bohatě stačí. Ovládaní je pomocí zadního zapuštěného tlačítka. Sepnutí se provede až pří vracení tlačítka, tedy svícení namáčknutím není možné. Režimy se přepínají klasicky namáčknutím, po zapnutí se začíná největším výkonem. Lo režim je tak do tmy na svícení před sebe na chůzi. Stoboskop režim nepoužívám, ale funguje bez problému.

Co se týče svítivosti a provozních vlastností budu porovnávat s Fenix LD20 Q5. Při použití AA dobíjecích baterií Sanyo 2500mA je maximální svítivost TrustFire S-A2 asi úrovni středního (47 lumenů) výkonu Fenixu, což má k spefikaci hodně daleko. Pokud bych použil lepší baterii tak bych se dostal asi na Hi úroveň Fenixu (cca 100 lumenů). Na svítilnu na jednu AA baterii to není špatné, ale když se papírově udává 2x tolik tak je to  zarážející. Při Lo modu je to spíš na plašení netopýrů nebo do úplné tmy, dá se to téměř porovnávat s Lo úrovní Fenixe (9 lumenů). Světelný kužel je srovnatelný s Fenixem, středně široké intenzivní ohnisko, které plynule přechází do halo. Kužel je hladký bez artefaktů. Výdrž je kupodivu shodná s udávanou výrobcem, asi 45 minut.

Při použití jsem se setkal se dvěma vlastnostmi, které nejsou zrovna příjemné. Ta první se dá přisoudit PWM regulaci proudu do LED diody. Při Lo režimu nebo stroboskopu se ozývá z hlavy tichý slyšitelný pískot, který na konci asi v prostoru pružiny kontaktu rezonuje na nižší frekvenci. Při Hi režimu se pro změnu zase po několik minutách, pokud držíte celou svítilnu v ruce, začne zahřívat.

A je tu závěr a moje ohodnocení svítilny. Prvně TrustFire S-A2 je klasický zástupce levných a přesto kvalitních svítilen z Číny postavených na celosvětově známých a kvalitních Cree LED diodách. Za cenu kolem250 Kč u nás  nic lepšího neseženete a opravdu při poměru cena/výkon je to jednoznačná koupě. Kvalita konstrukce je dobrá, ale není precizní jak u drahých značek. Při prvním vkládaní baterii doporučuji promazat závity a O-kroužky. Funkce jsou dostatečné a svítivost s výdrží jsou dobré, jen ta papírová hodnota udávaná výrobcem diody je nereálná a klamavá. Vytkl bych ještě pískání při režimech s omezováním výkonu. Svítilna je ideální pomocník do kapsy, kdo ji koupí, neprohloupí.

TrustFire S-A2
Plusy Minusy
+ cena !!!
+ délka běhu na AA baterii
+ velikost, hmotnost
+/- výkon
– pískáni při Lo režimu
– papírově udávaný výkon

Fenix LD20 Q5

Napřed zmíním specifikaci jak udává výrobce na svých stránkách:

FENIX Flashlight LD20 Q5 180Lumen
FENIX Flashlight LD20 Q5
 • Turbo režim: 180 lumenů (2 hodiny) -> Strobe (zábleskový režim).
 • Základní režim: 9 lumenů (71 hodin) -> 47 lumenů (13 hodin) -> 94 lumenů (5 hodiny) -> SOS signál.
 • Základní a turbo režim se volí otočením reflektoru, mezi jednotlivými podrežimy se přepíná namáčknutím tlačítka (patentováno).
 • Je použita prémiová výkonná LED Cree XR-E Q5 (107lm při 350mA) s životností 50000 hodin.
 • Inovovaný reflektor pro lepší dosvit.
 • Digitálně regulováno pro konstantní jas.
 • Ochrana proti opačnému vložení baterií.
 • Používá dvě tužkové baterie (typ AA – alkalické, lithiové či dobíjecí NiMH).
 • Vodotěsná dle standardu IPX-8 (testováno pod vodou v hloubce 1,8 metru po dobu 30 minut).
 • Odolný povrch – Type III hard anodized a tvrzená ultra čistá skleněná čočka s antireflexním povrchem.
 • Lichoběžníkové závity se zvýšenou odolností vůči opotřebení.
 • Vyrobeno z leteckého tvrzeného hliníku, speciální protikutálecí design.
 • Odnímatelná spona s titanovou povrchovou úpravou.
 • Rozměry 15,0cm (délka) x 2,15cm (průměr).
 • Váha 60 gramů bez baterie.
 • Schopná samostatně stát na plochém místě a sloužit jako svíčka.

Já k této svítilně ještě mam difuzér a držák na kolo, takže taky přidám jestli je užitečné je pořizovat.

Svítilny výrobce Fenix patřím k těm profesionálním a tím pádem i dražším, cena při koupi byla asi 1200,- Kč, což není vůbec málo. Za tu cenu však můžete očekávat robustní a vodotěsnou konstrukci a vysoký světelný výkon s dostatečnou výdrží. Zároveň v balení je také pouzdro, spona, náhradní O kroužky a náhradní kryt vypínače. Náhradní díly beru jako velké plus, protože tyhle věci se určitě opotřebují a budou potřebovat časem výměnu.

Tělo svítilny je eloxovaného černého hliníku, takže pevnost a tuhost je zajištěna, zároveň by mělo vydržet nějaký ten škrábanec. Se dvěma AA nabíjecími akumulátory je váha přijatelná, ale na nošení v kapse kalhot nebo bundy to není. Ideální je zavěšení na opasek nebo do batohu, tam se její váha ztratí. Povrch je vroubkovaný, nehrozí proto vyklouznutí z ruky. Při provozu se tělo nijak nezahřívá jak u některých svítilen občas může být. Tlačítko na konci svítilny je z gumového plastu, spínač funguje na namáčknutí a je mírně zapuštěn do těla aby se dala svítilna postavit jako svíčka. Svítilna by měla vydržet pod vodou. Zkoušel jsem jen umyvadlo a ve vodě bez problému svítila.

Jak je udáno ve specifikaci, mezi dvěma hlavními režimy se přepíná pomocí otočení reflektoru. Pod-režimy a zapínání/vypínání se ovládá pomocí tlačítka. Tlačítko je trochu tužší, takže nehrozí náhodné zapnutí, ale zase má jistý stisk. Můžete si posvítit i namáčknutím. Svítilna má celkem 6 režimů, 2 s maximálním výkonem a 4 pro menší výkony. Maximální výkon je opravdu velký, ale rychle žere baterky a neměl by se provozovat dlouho kvůli zahřívání diody a její poškození. Osobně ho používám jen na krátkodobé přisvícení do dálky. Stroboskop režim je sice pěkný ale jinak ho nepoužívám, pro mě tedy zbytečný. Nejvíc používám nejslabší režim, který bohatě stačí pro osvětlen na cestu před sebou při chůzi. Na osvětlení místností se hodí střední výkon a na kolo mi stačí vysoký výkon. SOS režim snad potřebovat nebudu. Délka provozu záleží na režimu, kvalitě a kapacitě baterií. Zatím jsem neměl problém s tím, aby přestala svítit kvůli slabým bateriím. Při slabých bateriích totiž sníží svit a tím pádem vím, že je potřeba baterky vyměnit. Já používám nabíjecí, takže pokud jedu někam nebo vím že ji budu potřebovat, tak si baterie dobiji.

Světelný kužel není ostře ohraničený, středový kruh má největší svítivost a kolem něj je pak větší s malou svítivostí. Světlo je klasické pro LED diody, bílé, pravidelné a ostré. Žádné měření jsem neprováděl, na webu jich je spousty, například zde je jedno na www.light-reviews.com.

Při použití difuzéru se dá použít jako svíčka. Difuzér se nasadí na reflektor, zapne se svítilna, postaví na zadní část s vypínačem a osvětluje místnost. Osvětlený je strop a horní část místnosti. Pokud strop není bílý tak se moc nechytá a je lepší ji někam pověsit. Pokud pořádáte nějakou karetní sešlosti nebo se slezete u deskové hry nebo jen tak popíjíte a potřebujete vidět na stůl případně na zem, je lepší ji zavěsit ne postavit na stůl.

Na kolo mám sice klasické přidělávací přední 3 LEDkové světlo , ale raději používám tuhle svítilnu s držákem na kolo, protože dosvítí dál. Držák je pevný, takže ani na českých kostkách svítilna drží a svítí dopředu přede mě.  Další výhodou pro mě ale je to, že do ní dám jen 2 AA akumulátory a ne 3 AAA baterie jako to bývá u předních světel na kolo.

Závěrem moje krátké hodnocení. Svítilna něco fyzicky vydrží, světelný výkon je ideální, výdrž je dostatečně dlouhá i na 2 AA akumulátory. 6 režimů je dost, ale ne všechny kdy vůbec využijete. Cena je celkem vysoká a kdo si podobné LED svítilny nevyzkoušel asi nepochopí proč něco takového kupovat když „podobné LED svítilny“ koupí za 50-100 Kč někde na stánku nebo v supermarketu.

Fenix LD20 Q5
Plusy Minusy
+ konstrukce
+ výkon
+ délka běhu na AA baterie
+ příslušenství
– cena