Archiv podle kategorií: Audio

Kvalita sluchátek u mobilů

V dnešní době chytrých telefonů, kdy už každý umí přehrávat hudbu, se přibaluje do krabice i nějaké ty sluchátka s funkcí hadsfree (HF). Spíš je problém nebo až nemožné sehnat telefon bez této tzv. přidané hodnoty. Hromada lidí včetně mě má vlastní oblíbená sluchátka a drátové handsfree nepotřebují. Jak jsou tedy na tom přikládaná sluchátka a zastoupí mobil hudební přehrávač?

Prvně se musím zmínit, že rád si kvalitně vychutnám hudbu a každý den aspoň dvě hodiny něco poslouchám. Mobil na poslouchání používám jen občas, většinou při cestování protože se mi nechce tahat nějakou další multimediální krabičku. V tomhle článku se pokusím shrnout svoje zkušenosti se zvukem z mobilu s různými sluchátky.

Co s čím jsem spojil aby to hrálo

Jako svůj první mobil na kterém se dali přehrávat mp3 byl SE W710i, který se honosil logem Walkman a měl mít přibalená kvalitní sluchátka. Potom jsem přešel na Samsung S800 Jet, který byl multimediální non-smart stroj a měl přiložené obyčejné pecky. Chvíli jsem si pak hrál se SE Xperia X8 s opět obyčejnými peckami. V době psaní článku jsem měl androidí Huawei Ascend G300 nečekaně s peckami. [Update 20.11. 2014] Huawei po střetu se zemí utrpěl poranění neslučitelná se životem. Po zkušnostech s předchozím telefonem jsem zjistil, že pro mě nemá cenu kupovat nějaký lepší Android telefon. V dnešní době stačí výkon telefonu tak na 1 rok provozu a pak přestane být uživatelsky přívětivý (botnání aplikací a jejich náročnost způsobí zpomalení, baterka už moc nevydrží, konektor začne ztrácet kontakt…). Nakonec jsem vzal čínský JIAYU G2F dodávaný jen s nabíječkou (byl na čínských e-shopech za cca 2500,- Kč) s tím že umí to co hi-end telefon tak před rokem a půl.

Shure SHR240

Shure SHR240

Jako přenosná sluchátka jsem používal jednak přiložená k danému mobilu, pak jsem vyzkoušel Koss Porta Pro a nakonec zakotvil u Shure SRH240. Koss Porta Pro asi zná většina, jsou to přenosná skládací otevřená sluchátka s dobrým přednesem a mají charakteristické výrazné basy. Shure SRH240 jsou naproti tomu uzavřená kompaktní sluchátka s přirozenějším přednesem a vyváženější charakteristikou, ale také posunutou mírně do basů. Zvukově a fyzicky mi víc sedí Shure, proto dále pod pojmem „kvalitní sluchátka“ budu mít na mysli tyhle.

SE W710i

Sluchátka u W710i jsou označována jako sportovní, jsou to rádoby pecky se sponou za ucho a příjemně se nosí. V 1/4 kabelu je ovládaní HF se redukcí na 3,5 jack a do telefonu se připojuje přes vlastní speciální SE konektor. Ten vypadá celkem solidně, ale asi po roce a půl se už prošoupaly plošky, takže pokud jsem ho měl v kapse při chůzi tak vypadával zvuk jak ztrácel kontakt. Zvukově byly dobré, neměl jsem pocit že bych je musel měnit za jiné. Zkoušel jsem připojit i Kossy, zvuk byl o trochu lepší, ale už bylo na mě moc basů.

K Samsungu S800 byly přibalené HF pecky už na pohled „čínské“ kvality, umělohmotné černé cosi na tenké drátku zakončené 3,5 jackem. Dal jsem jim šanci, třeba překvapí. Nepřekvapily, zvuk z nich byl jak z rádia z tržnice, drásající středy a i po hraní s ekvalizérem jsem z nich nic rozumného nedostal. U telefonu za několik tisíc s reklamovanými zvukovými kvalitami jsem tohle nečekal, museli přijít na řadu normální kvalitní sluchátka. Po jejich připojení jsem byl překvapen, rozdíl jak nebe a dudy. Vše znělo jak bych předpokládal, od basů po výšky a s dynamikou, byl jsem spokojen. Po necelém roce se však objevila konstrukční vada celé série, 3,5 jack konektor v mobilu úplně ztrácel kontakt. Přes „naladění“ konektorů sluchátek aby hráli tak sebemenší dotek končil tichem. Toto je „epic fail“ od Samsungu, nepoužitelná sluchátka na hudbu a šetření na namáhané součástce za několik korun u mě Samsung skončil jako výrobce kvalitních telefonů.

K vánocům jsem moji ženě pořídil Xperii X8. S radostí si s ní začala hrát a připojila i dodávané špunty. Potom je používala a nestěžovala si jak hraji. Pak jsem ji přenechal Kossy, ať je zkusí. A hádejte co se stalo, špunty zůstaly tam kde je naposled položila. Tak jsem je zkusil a žádné překvapení, nejlevnější špunty se vším všudy.

Jako další je Huawei G300, který už jsem pořizoval spíš jako telefon kde si občas pustím nějaký seriál a před nákupem jsem věděl že žádné zvukové zážitky nemůžu očekávat. Ovšem v balení opět byly sluchátka u kterých jsem se opravdu vylekal. Plastové pecky horší než u Samsungu, velké jak pro slona a ostré nezačištěné hrany. Tak tyhle jsem opravdu jen vyzkoušel, abych zjistil co ještě může vydávat zvuk. Zvuk byl opravdu zážitek, hned jsem si vzpomněl na starý analogový telefon s točícím číselníkem. Sluchátka jsem ihned zrecykloval na kabel a konektor. Po připojení kvalitních sluchátek šlo poznat, že elektronika telefonu odpovídá ceně, šetřilo se na koncovém zesilovači a filtrech. Zvuk ztrácel dynamiku, vše bylo nějaké slité a v tichých pasážích šel poznat šum. Na poslouchání hudby nic moc, na filmy a seriály dostačující.

[Update 20.11. 2014]  Zaujala mě a pobavila informace o zabudovaném Wolfson chipu pro dekódování a lepší zvuk. Po přijení sluchátek se žádné překvapení nekonalo, na pecky z mobilu to hrálo stejně jak na Huaweii. Po připojení kvalitních sluchátek to konečně začalo hrát lépe. Nevím jestli tam opravdu nějaký Wolfson chip je, ale subjektivně to hrálo o trochu lépe než Huawei. Hlavně nebyl slyšitelný šum v tichých pasážích a dynamika byla také mírně lepší. Jen ze zajímavosti, na vestavěný hlasitý reproduktor to hrálo otřesně (přebuzené a mimo zvonění nepoužitlné).

Krátké zhodnocení

Závěrem mých zkušeností je poznatek, že přibalovaná sluchátka dnes stačí jen na HF, na cokoliv jiného používejte nějaké rozumné kvalitní značkové dle vkusu a žánru hudby. Při koupi telefonu, pokud je to možné, si přineste vlastní sluchátka a vyzkoušejte jestli telefon při hraní nešumí a skladby znějí jak by měli. Aby jste měli představu jak velké jsou rozdíly tak jsem si dovolil udělat takovou malou tabulku 🙂

Telefon Dodávaná Shure (Koss)
SE W710i 3 2
Samsung S800 4 2
SE Xperia X8 4 2
Huawei G300 5 3-
JIAYU G2F x 2-

Známkování jako ve škole 1-výborné, 5-nedostatečné (za 1 jsem považoval DAC Fubar IV s ATH-AD700).

 Vzkaz výrobcům mobilů

huawei-ascend-g300

Huawei Ascend G300

Proč musím platit za něco co nechci?! Výrobci se předhání kdo bude „zelenější“, ale přitom vnucování těchto odpadků se jen zbytečně plýtvá nerostným bohatstvím a zasírá planeta. Balení bez sluchátek a různých přívěšků bych bral všemi deseti i kdyby bylo o 1Kč levnější než kompletní balení.