Archiv podle kategorií: NAS

Unsupported USB Wi-Fi adapter on QNAP NAS

This article is designate for people which want use USB Wi-Fi adapter on QNAP NAS and doesn’t have officially supported adapter for any reason. SSH/telnet service should be enabled on box and basic Linux knowledge is suppose.

Manually configure Wi-Fi adapter

I check supported Wi-Fi adapters on QNAP web site and all use various Ralink chipsets. This mean that in system are drivers supported different Ralink chipsets and the Linux drivers are independent on vendors in this case. Use http://www.wikidevi.com to get info about chipsets in the USB Wi-Fi adapters before buying.

List all recognized connected USB devices. One of them will be your USB Wi-Fi adapter which contains Ralink in name and version of chipset:

[~] # lsusb
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 001 Device 002: ID 05e3:0608 Genesys Logic, Inc. USB-2.0 4-Port HUB
Bus 001 Device 003: ID 148f:5370 Ralink Technology, Corp.

I have TP-Link TL-WN727N v3 with chipset Ralink 5370.

List the directory with kernel modules. There should be modules for most of Ralink chipsets:

[~] # ls /lib/modules/others/ | grep rt
rt2870sta.ko
rt3070sta.ko
rt3572sta.ko
rt5370sta.ko

There is also according configuration files, e.g. form my Ralink 5370 is:

/lib/modules/others/RT5370STA.dat

Try to find match of your chipset and rt<chipset-name>sta.ko module.
Next step is find value of parameter assign to your chipset in the file:

/etc/hotplug/usb.agent

Use script with founded parameter to run the correct module:

[~] # /etc/init.d/wireless_modules.sh start WIFI_RT5370

You can check if module is loaded and working:

[~] # lsmod | grep rt
rt5370sta 778643 1 - Live 0xbf4fa000

Finally manually start Wi-Fi application:

[~] # /etc/init.d/wireless.sh restart

In QNAP administration page should be visible in „Wi-Fi Network Connection“ panel with your Wi-Fi adapter now. You can create network profile, configure connection, change IP etc. now. For more info about configuration go to official QNAP manual page  http://docs.qnap.com/nas/en/index.html?network.htm.

Configuration of wireless networks are stored in:

/etc/config/wireless.conf

How to setup automatic detection

You have to modify file /etc/init.d/usb_device_check.sh for automatically detection of  USB Wi-Fi adapter after start.
My USB adapter has VendorID=148f and ProductID=5370. I modify following lines in script file:

RT5370_Vid=(2001 148f)
RT5370_Pid=(3c19 5370)

Edited usb_device_check.sh is valid until system restart. You have to create or edit script to modify and start usb_device_check.sh during system boot. You can add to some QPKG module start-up script following line to modify USB device check:

#### modify and start USB device check
sed -i 's/RT5370_Vid=(.*)/RT5370_Vid=(2001 148f)/g' /etc/init.d/usb_device_check.sh
sed -i 's/RT5370_Pid=(.*)/RT5370_Pid=(3c19 5370)/g' /etc/init.d/usb_device_check.sh
/etc/init.d/usb_device_check.sh
#### modify and start USB device check

Now QNAP recognize my device after restart and WI-FI is fully working.

Chenbro ES34169 Mini-ITX jako NAS server

Zamyšlení nad NAS serverem

V dnešní době není nic neobvyklého mít doma malý NAS server. Vynechám důvody proč, na toto téma už bylo napsáno dost.
Když už člověk ví co od něj požaduje, má možnost si vybrat z nabízených hotových NAS severů nebo si postavit svůj.

 1. Hotové servery – Maji výhodu v jednoduchosti, funkčnosti, podpoře a spolehlivosti. Nevýhodami jsou pak cena, možnost omezených úprav funkčnosti a často i výkon u levnějších typů.
 2. Postavený server – Splňuje individuální představu, nutná však znalost HW a SW.

Pokud chcete mít 1-2 diskový server, raději doporučuji již nějaký hotový od firem jako NetGear, QNAP(UMAX), Synology případne D-Link nebo ZyXEL.

Deska Gigabite GA-D525T-UD

Deska Gigabite GA-D525T-UD

Když už mi přestal stačit NAS server ReadyNAS DUO a po zhlédnutí ceny nového a lepšího jsem se rozhodl raději si postavit vlastní. Chtěl jsem mít 4 hot-swap disky, malou skříň, malou spotřebu, výkon systému aby využil gigabitovou síť a zvládal víc služeb zároveň. Jako motor jsem si vybral Intel Atom ze série D5xx, který tiká ve většině nových domácích NAS serverů známých výrobců. Moje volba byla Gigabyte GA-D525T-UD a do ní jsem dal 2GB DDR3 paměti. Jako systémový disk jsem použil 2GB CF kartu, kterou jsem zapojil přes redukci do PATA.

Komponenty v serveru:

 • GA-D525T-UD – Intel NM10, Intel Atom dual-core D525 (1.8 GHz), 1x PCI, 2x DDR3, 1x IDE, 4x SATA, 1x Gb LAN, audio 5.1
 • Kingston 2GB 1333MHz DDR3 CL9 DIMM
 • Dual CF to 40-pin 3.5″ IDE Adapter
 • 2GB CF A-Data 133x
 • SAMSUNG EcoGreen F3 1000GB, 5400 ot (4x in RAID5)

Nakonec jako nejsložitější se ukázalo vybrat bednu kam to všechno dát. Požadavky byly na možnost dát 4 disky v hot-swap tray, u nás dostupná, efektivní napájení (případně bez), rozumná velikost mini-ITX a přijatelné chlazení. Na výběr jich opravdu nebylo mnoho, nakonec vyhověla jen jedna jediná – Chenbro ES34169.

Chenbro ES34169

Chenbro ES34169

Její hlavní vlastnosti jsou:

 • Zabudovaný 120W Open Frame PSU bez 80Plus certifikace
 • Malé rozměry s 4-Hotswap 3.5″ SAS/SATA HDD
 • Vyjímatelný MB tray pro jednodušší montáž
 • 1x LP PCI slot
 • Čtečka karet pro většinou karet kromě CF
 • 2 USB porty ve předu
 • Místo pro jeden 2.5″ SAS/SATA HDD
 • Rámeček pro slim optickou mechaniku
 • 2 zabudované 70mm ventilátory vzadu
 • Místo pro 1 60mm ventilátor ve předu

A teď menší recenze této skříně a moje zkušeností s ní.

Balení

Skříň přišla v kartónové krabici, kde byla zabalena v měkkém obalu a uložena v pěnových vystýlkách, takže se nemusíte bát poškození. Pak tam najdete ještě jednu kartónovou krabičku s napájecí šňůrou a druhou s rámečkem a redukcí pro slim mechaniku. V samotné skříni pak jsou ještě dva sáčky se všemi potřebnými šroubky pro MB a disky, dále pak klíčky pro zamčení skříně.

Vzhled

Fotky této skříně dají dobrou představu jak vypadá ve skutečnosti. Skříň je celá z 0,7 mm SECC plechu a z vnějšku jsou přidělány plasty.

Začnu nejprve zevnějškem. Celý vnějšek skříně je z různých plastů, ale naštěstí nevypadají lacině. Sedí pevně a nemusíte se bát, že je promáčknete. Čelo skříně je z černého plastu a má dvířka z průhledného tmavého plastu. Dvířka jdou otevřít o 90°, v zavřeném stavu je drží magnety a lze je zamknout díky zámku a klíči. Celá levá půlka čela je vyhrazena pro 4 hot-swap disky v šuplících. Na druhé půlce je pak čtečka karet, místo pro optickou mechaniku, 2 USB porty, místo pro IRD čidlo, mnoho indikační led, průduch pro ventilátor a tlačítka pro zapnutí, reset a mute tlačítko. Je tam tedy vše důležité a například indikační diody ani vše nevyužijete.

Zezadu je jen síťový konektor, 2 ventilátory, díra pro Kensington zámek, oko na zámek proti rozděláni a výčnělek pro uchycení případné PCI karty.

Bočnice, spodek a vršek je z šedého metalízu napodobujícího plastu připevněného na plech, který je perforován pro lepší chlazení. Bohužel otvory v plechu a v plastových dílech na sebe nenavazují a navíc jsou hrany mřížek dost ostré. To má za následek horší průtok vzduchu a případné zvetšení hluku. Dost mě mrzí toto konstrukční řešení. Plasty jsou tlusté, těžké, nedají se oddělat. Mnohem lepší by bylo nechat jen plech s nějakým černým matným nástřikem (jako třeba ReadyNAS DUO). Skříň by byla lehčí, lépe chladila, lépe vypadala a myslím že i výrobně jednoduší a levnější.

Vnitřek skříně je rozdělen svisle na dvě části, jednu diskovou se zdrojem a druhou pro MB, 2.5″ disk a optickou mechaniku. Pokud odděláte bočnici, která je jištěna jedním šroubem, dostanete se k části s MB. Některé plechy mají ostré hrany, občas dokonce někde čnělo kus plechu nebo plastu z obrábění. Naštěstí vše vyselo jen na vlásku, takže po doteku to hned upadlo. Trochu to na mě zapůsobilo jako skříň od Eurocase. Deska kde je umístěn MB lze odšroubovat a vydělat pro lepší montáž. Všechny napájecí a SATA kabely jsou pak vedeny otvorem nad deskou, zbytek lze pak vidět na fotce. Po oddělaní desky pro MB se dostanete do zadní části, kde je backplane pro disky, zdroj a ventilátory. A tady je kámen úrazu, jelikož jsou oba ventilátory u zdroje, chladí se jen disky a zdroj, pro MB zbývá jen případný malý 600mm větráček vepředu a díry ve skříni.

Tolik ke vzhledu a teď zapojení

Montáž a zapojení desky je bezproblémová, deska se přichytí 4 šroubky, zapojí napájecí kabely a ostatní potřebné kabely. Pokud chcete použít nějakou desku s velkým pasivem nebo nějaký výkonnější CPU který potřebuje lepší chladič, musíte si dát pozor na výšku chladiče! Mám však výtky ke kabelům. Dva SATA kabely jsou tak dlouhé, že je problém je nějak uspořádat i kdyby byli zapojené až ve spodním rohu desky. USB kabel od čtečky karet má ještě nějakou zbytečnou odbočku jakoby na druhou čtečku karet, tu jsem odstranil. Jako jediná možnost napájení něčeho dalšího je pouze Molex konektor. Pokud do něj zapojíte dodávanou redukci, máte jedno SATA napájení a jedno „floppy“ napájení. Tedy nemáte možnost zapojit např. DVD mechaniku a interní 2.5″ disk zároveň. Jelikož jsem použil CF jako systémový disk, stačilo mi k tomu ono „floppy“ napájení a SATA pro DVD mechaniku.
Ovšem největší mínus mají 3-pinové kabely k ventilátorům. Ty jsou tak krátké, že dosáhnou jen k hornímu kraji desky a můžou být tak bez úprav zapojené jen k odbočkám z Molex konektoru.

Montáž disků je jednoduchá. Vytáhne se rámeček, vycvakne záslepka, namontuje disk, zasune a hotovo. A to vše i za chodu.

Provoz

Po zapnutí se roztočí oba ventilátory (pokud máte oba zapojené) na plné otáčky a tak běží celou dobu, nemají žádnou regulaci. Vyfukovaný vzduch je vlažný, tedy žádný problém s přehříváním. Upravil jsem napájení ventilátorů tak, že jsem u jejich napájení nechal připojenou +12V větev a přepojil zem na +5V, tím jsem dostal napájecí napětí 7V. Ventilátory se točí pomaleji, větrání je však stále dostatečné, nemají problém se startem a hluk se mnohonásobně snížil. Problém však může být s přehříváním MB s CPU. Jak už jsem psal, zde není žádný tah a celé chlazení zajišťuje jen vzduch nasávaný z bočnice pom0ci ventilátoru na CPU pokud nějaký má. V mém případě při použití Atomu D525 bylo 30°C při zavřené a 20°C při otevřené, rozdíl tedy 10°C. Tahle teplota je uspokojivá, ještě zkusím předělat větráček aby foukal ze spod (případně i vyměnit za větší s menšími otáčkami).

Hlučnost skříně jako celku je však velká. Disky nejde díky dobrému uchycení slyšet, větráček na CPU taky ne, ale systémové ventilátory opravdu řvou. Problém je pravě v tom, že nejsou regulované. Problém se dá vyřešit zapojením do MB do 3-pinových konektorů pro ventilátory s regulací. Ale ouha, kabely jsou krátké, jak už jsem psal. Takže nezbývá než si udělat prodlužku, případně vysunout panel s MB a protáhnout kabely jinudy. V mém případě, kde mám na MB pouze jeden „system fan“, to budu řešit zapojením obou ventilátorů do série přes prodlužku a napojení čidla otáček na jeden z ventilátorů.

U každého disku je led indikující zda je vložen disk a jestli se k němu právě přistupuje. Vše je vidět i přes zavřená dvířka, ale zároveň neruší.

Hodnocení

Je čas hodnocení a vyjádření dojmů ze skříně. Tahle skříň je mířena na to být 4 diskový NAS server a tímto směrem se ubírá. Má všechny funkce co by měla mít, je robustní, serverový hot-swap tray, dostatečný zdroj. Další vychytávky jako čtečka karet, slot pro slim mechaniku, možnost interního 2.5″ disku, vyjímatelný tray pro MB, dodávané se všemi potřebnými kabely a šroubky, integrovaný zdroj se mi taky líbí. Tato skříň je druhou generaci této koncepce od Chenbra, ale i tak zůstává několik chyb a záporů. Pro mě nepochopitelné oplastování, které zvyšuje hmotnost, snižuje chlazení a podle mě i vzhledově je horší. Zpracování je ve stylu co nejvíc za co nejnižší náklady. Další věc co mi vadí je zapojení osazených ventilátorů, chybějící regulace (dá se vyřešit změnou napájecího napětí nebo připojením na desky do regulovatelného FAN/SYS konektoru) nebo alespoň delší kabely.

Na závěr ještě zbývá cena, ta byla v době psaní článku cca 3800 Kč s DPH (za tyhle peníze jsem pořídil komplet vnitřek). Za to co tato skříň nabízí bych znovu tu částku nedal, ty mínusy mi dost vadí. Cenu tím pádem považuji ze neadekvátní, uvažovat by se dalo pokud by byla kolem 3000 Kč.

Skříň Chenbro ES34169
Plusy Minusy
+ 4 Hot-swap HDD
+ pevná konstrukce
+ integrovaný zdroj
+ dodávané příslušenství
– umělohmotné obložení
– hlučné ventilátory při 12V
– délka některých kabelů
– cena